ĆWICZENIA P.POŻ.

Zapraszamy na bardzo praktyczne zajęcia z użycia podręcznego sprzętu gaśniczego organizowane wspólnie z Komendą Miejskiej Straży Pożarnej w Katowicach.

W dniu 6 października 2022 r. w godz. 9:00 - 14:15 na terenie Katowickich Wodociągów S.A. przy ul. Obrońców Westerplatte 130 odbędzie się szkolenie "Ochrona przeciwpożarowa - użycie podręcznego sprzetu gaśniczego". Zgodnie z otrzymaną korspondencją mailową zgłoszenia do dnia 26 wrzesnia 2022 roku.

Liczba miejsc jest ograniczona do 30 osób - o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.

Szkolenie jest nieodpłatne, jednak zgłaszając się uczestnik zobowiązuje się wziąć udział w szkoleniu. W razie rezygnacji należy mailowo poinformować w terminie do 30 września 2022 r.

Jeśli zgłoszony uczestnik nie przyjdzie na szkolenie i nie dokona mailowej rezygnacji ze zwrotnym potwierdzeniem, będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty w wysokości 50 zł.

Jest to podyktowane ograniczoną liczbą miejsc na szkoleniu.

PROGRAM SZKOLENIA:

I. CZĘŚĆ TEORETYCZNA (2 h)

1. Zasady postępowania w przypadku zauważenia pożaru lub innego zagrożenia

- techniczne systemy zabezpieczeń budynków - ROP, SUP, hydranty wewnętrzne, zewnętrzne, przeciwpożarowe wyłączniki prądu (30 min).

2. Podręczny sprzęt gaśniczy (60 min.)
- grupy pożarów,

- podział gaśnic,

budowa gaśnicy,

- zasady wykorzystania gaśnic,

- inny sprzęt gaśniczy (koc gaśniczy)

3. Zasady ewkuacji - osoby niepełnosprawne (15 min).
3. Zasady ewakuacji - osoby niepełnosprawne (15 min).

4. Pierwsza pomoc (15 min)

II. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA (2 h)

1. Gaszenie pożarów grupy A - pokaz z omówieniem (20 min).

2. Gaszenie pożarów grupy F - pokaz z omówieniem (20 min).

3. Obsługa podręcznego sprzętu gaśniczego przez uczestników szkolenia - ćwiczenia (60 min); podanie prądu wody z samochodu gaśniczego.

4. Pierwsza pomoc - pokaz z omówieniem (20 min).

5. Prezentacja samochodu gaśniczego JRG Katowice.

Wszyscy uczestnicy będą brali udział w ćwiczeniach i będą mieli okazję osobiście obsługiwać gaśnice różnego typu.

III. PREZENTACJA
Zaprezentowanie krzeseł ewakuacyjnych, materacy, mat i prześcieradeł dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Zajęcia zostaną przeprowadzone przez strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach pod dowództwem mł. bryg. Przemysława Małoszewskiego - Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 1.

Prezentacja sprzętu do ewakuacji dokona przedstawiciel Firmy EnSafe Spółka z o.o. z Krakowa.

Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenia o ukończeniu szkolenia organizowanego przez OSPS BHP Oddział w Katowicach oraz KM PSP w Katowicach.

Prosimy o punktualne przybycie na miejsce zbiórki o 8:45. Ze wględu na szczególny charakter obiektu możemy wejść jedynie grupą, osoby któe się spóźnią nie zostaną wpuszczone i nie wezmą udziału w szkoleniu.

Uczestników szkolenia zapraszamy na przerwę kawową i obiad.

Z uwagi na zajęcia praktyczne prosimy o odpowiednie, swobodne ubranie.

Zaręczamy, że będzie ciekawie !!!

Prezes zarządu Oddziału

Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP