Śląska Rada Bezpieczeństwa Pracy przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach

Piotr Kalbron, p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach powołał Śląską Radę do Spraw Bezpieczeństwa Pracy, z dużą satysfakcją przyjęliśmy wiadomość, że do składu powołana została Beata Kaczmarek Prezes Zarządu Oddziału OSPS BHP w Katowicach.

Przewodniczącym Rady jest p.o. Okręgowy Inspektor Pracy Pan Piotr Kalbron, zastępcami są Prof. dr hab. Jan Wojtyła Rektor Senior Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członek Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP oraz dr Janusz Michałek Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Powołanie do Rady wręczono także lek. med. Grzegorzowi Hudzikowi – Śląskiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu Dyrektorowi WSSE Katowice, Wacławowi Czerkawskiemu – Przewodniczącemu OPZZ Województwa Śląskiego, Jackowi Strączyńskiemu – Przewodniczącemu Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność", Andrzejowi Romańczuk-Fiedorowiczowi – Wiceprezesowi Związku Pracodawców i Przedsiębiorców Śląsk, Krzysztofowi Stefankowi – Przewodniczącemu Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych, Małgorzacie Szczęsny – Asystentce w Katedrze Prawa i Ubezpieczeń Społecznych - Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Członkami Rady są także m.in. dr inż. Adam Mirek - Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, lek. med. Krystyna Kostyra - Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach, Eugeniusz Budniok – Kanclerz Loży Katowickiej, Wiceprezes Zarządu BCC, Prof. dr hab. Jan Klimek – Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Śląska Rada jest organem opiniodawczo-doradczym, a jej główny celem jest podejmowanie działań zmierzających do minimalizowania zagrożeń występujących w środowisku pracy w poszczególnych branżach na terenie województwa śląskiego. Założeniami Rady są działania prewencyjne oraz dialog oparty na współpracy z Członkami Rady.

Podczas pierwszego posiedzenia Rady Okręgowy Inspektor Pracy przedstawił prezentację z działalności inspektoratu i poddał pod dyskusję kierunki działań Rady. Podjęto decyzję, że tematem kolejnego spotkania będzie praca zdalna.

Drodzy koleżanki i koledzy,

Zaproszenie Prezes Beaty Kaczmarek do udziału w Radzie jest rezultatem funkcji, jaką pełni w stowarzyszeniu. Jej głos w dyskusjach i podejmowanych działaniach powinien być wyrazem poglądów naszego środowiska.

Pod koniec września ma się odbyć posiedzenie, na które każdy ma przygotować materiały dotyczące pracy zdalnej – problemy, jakie w tym zakresie identyfikujemy i rozwiązania, jakie proponujemy. Stąd też zwracam się z prośbą w imieniu Beaty Kaczmarek o przesłanie Waszego stanowiska w tym zakresie.

Dyskusja będzie się toczyć w gronie ekspertów reprezentujących różne środowiska – przedstawiciele instytucji kontrolnych, prawnicy, akademicy, działacze związkowi, przedstawiciele sektora pracodawców czy mśp. Warto, aby zostały zaprezentowane także opinie służby BHP.

Bardzo Was proszę o przesłanie do 31 lipca konkretnego, zwięzłego ujęcia zauważonych przez Was problemów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej wraz z propozycjami ich rozwiązania, także (a może szczególnie) jeśli wiązałoby się to z koniecznością zmiany przepisów.

Informacje na temat Rady:

Wiceprezes Zarządu

127.jpg 310 KB JPG